Terhességi ultrahang vizsgálatok A-tól Z-ig
A terhességi ultrahang vizsgálat célja, hogy minél előbb és minél pontosabban kiszűrje a magzati rendellenességeket és méreteket adjon a magzatról. A terhességi ultrahang történhet hüvelyi illetve hasi ultrahang formájában is. Mindkét ultrahang teljesen fájdalommentes, nincs károsító hatása. A 12. hétig biztosan csak hüvelyi ultrahang történik, mely a kismedence feltárására alkalmas. A hasi UH során a kismedencéből kiemelkedő képleteket, mint például a kisbabát vizsgálják.
Egyes esetekben, például a méhlepény megtapadásának vizsgálatakor, a kismedencében lévő területek vizsgálatára a hasi utat választhatják. Ekkor azonban telt hólyag szükséges a képalkotás megkönnyítése céljából, míg hüvelyi vizsgálatok esetén inkább akadályozza a kismedencei szervek pontos megítélését.
Terhességi vizsgálat
Az ultrahang diagnosztikát nevezzük szonográfiának is, amit végezhet orvos és szonográfus is. Az orvos első körben a hasat tapogatja végig, majd hüvelyi ultrahang vizsgálattal ellenőrzi, hogy valóban várandósság áll-e fent. Az ultrahangvizsgálat természetesen nem fájdalmas, nem okoz kellemetlenséget. Hüvelyi vizsgálatkor a páciensnek hanyattfekvő helyzetben, felhúzott lábbal kell lennie, a vizsgálatot végző szakember a vékony, hosszúkás alakú vizsgálófejre egy egyszerhasználatos műszeróvszert helyez, ezzel megakadályozva a fertőzéseket. A vizsgálófejet óvatosan a hüvelybe vezeti, ahol azt kiméletesen mozgatva áttekinti a kismedencei szerveket.
Hasi ultrahang esetén zselé segítségével ultrahang hullámokon keresztül tájékozódik az orvos. Összegzésképpen tehát hüvelyi ultrahangnál az üres hólyag, míg hasi ultrahangnál a telt hólyag az ideális.
Mit tartalmaz a nőgyógyászati lelet?
A nőgyógyászati lelet tartalmazza a női nemi szervek méretét, elhelyezkedését, esetleges elváltozásokat, mint ciszták, miómák, daganatok, stb. Terhességi vizsgálat kapcsán a magzat (ok) számát, testméreteit: koponyaátmérő, csontok hossza, jó helyen tapadt-e meg. -> Nőgyógyászat szakrendelés
A terhesség legfontosabb gyanújele a menstruáció elmaradása, amely párosulhat a reggeli rosszulléttel, szédüléssel, hányással. Ma már szinte minden drogériában, gyógyszertárban kapható terhességi gyorsteszt. A terhesség megállapítására azonban szülész-nőgyógyász szakorvos hivatott. Ha pozitív a terhességi gyorsteszt, várjunk 1-2 hetet, aztán forduljunk orvoshoz, ugyanis előfordulhat, hogy a megtermékenyülés nem akkor történt, mikor a ciklus közepén jártunk , illetve a peteérés is később volt, azaz a terhesség is korábbi stádiumba jár.
Az ultrahang lényege a magzatunk képi eszköz segítségével való vizsgálata, amely az egyik leggyakrabban használt vizuális eljárás. A várandósság minden trimeszterében javasol a magyar gondozási rendszer 1-1 ultrahang vizsgálatot.
Az első orvosi vizsgálat a terhesség alatt gyakorlatilag az első nőgyógyászati vizsgálat, amikor a terhesség megállapítása megtörténik. A nőgyógyász első körben néhány kérdést tesz fel, mint például: mikor menstruált utoljára, volt-e már várandós, rendszeres-e a ciklusa? Ezután következik a vizsgálat.
Mikor mutatható ki a terhesség legkorábban ultrahanggal?
A terhesség megállapításáról szóló ultrahangot nulladik ultrahangos vizsgálatnak hívják, hiszen ez még nem része a terhesgondozás során előírt kötelező terhességi vizsgálatoknak.
Hány hetes terhességet mutat ki a hüvelyi ultrahang? – hangzik el gyakran a kérdés. Nos, a terhesség nagyon korai fázisaiban 4-5. hétben még csak a petezsák mutatható ki, benne az embrió még nem látható.
A rendszeres képalkotó vizsgálatok alkalmával nyomon tudják követni a magzat méreteit, elváltozásokat, érettségét, elhelyezkedését, bizonyos kor után meglehet állapítani a baba nemét, illetve a fejlődési rendellenességeket is ki tudják szűrni.
A terhesség ultrahang vizsgálat mikortól javasolt?
Nézzük meg hétről hétre, hogy mit mutatnak az ultrahangok képei:
5 hetes magzat ultrahang képe
Ilyenkor már az otthoni terhességi tesztek is pozitív eredményt adhatnak. A magzatnál megkezdődik a szív és a primitív keringési rendszer kialakulása. A hét végére már felismerhetőek az erek kezdeményei, és a vér alakos elemei az ultrahangon.
6 hetes magzat ultrahang képe
A szív kezdeménye, a szívcső kapcsolatba kerül az erekkel és a ritmusos összehúzódás következtében a hét végére beindul a vérkeringés, és elkezd dobogni a szíve. ☺ Az emésztő-és légzőrendszer szintén fejlődésnek indul. Kialakul a velőcső, ami a majdani gerincvelőt adja. Az agy méretében is jelentős változás áll be. Megjelennek a szem és fül kezdeményei, az embrió ekkor még nem hosszabb 2-4 mm-nél!
7 hetes magzat ultrahang képe
Bár még rizsszemnyi méretű a magzat, vagyis ez 5-13 mm hosszúságot jelent. A köldökzsinór fejlődésnek indul, mely táplálja a babát, és a végtermékek elszállításáról gondoskodik. Formálódnak a szemlencsék, és folytatódik a fül középső részének fejlődése is.
8 hetes magzat ultrahang képe
A méh eléri egy narancs méretét, az embrió benne egy cseresznye nagyságát éri el. Elkülönülnek az ujjak egymástól, lassan formálódnak a szemhéjak, kialakul a felső ajak. Az íny alatt megkezdődik a fogfejlődés.
10 hetes magzat ultrahang képe
Erre a hétre az összes létfontosságú szerv kialakult, és megkezdik összehangolt működésüket. Az agyban percenként 250.000 idegsejt termelődik. Ekkorra már kialakult az összes ízület: váll, könyök, térd, boka, csukló.
12 hetes magzat ultrahang képe
Az agy folytatja intenzív fejlődését, ezen a héten kialakul az orr és az áll.
18 hetes magzat ultrahang képe
A legtöbb kismama ezen a héten érzi először babája mozgását, sőt ilyenkor már jó eséllyel fény derül a kisbaba nemére is.
20 hetes magzat ultrahang képe
A várandós nő „félúthoz” érkezett, ekkorra a baba kb. 25 cm hosszú és 300 gramm körüli súlyt nyom.
30 hetes ultrahang
Rohamos súlygyarapodás figyelhető meg, kb. 1400 gramm. Elkezdi utánozni a légzőmozgásokat, mely csuklásba is fulladhat, ha véletlen magzatvizet nyel. A lanugo, azaz a magzati pihe szőrzet ekkorra már teljesen felszívódik.
Genetikai ultrahang
A terhesség alatt rutinszerűen 3 + 1 genetikai ultrahangvizsgálat szükséges: +1 ami nem kötelező: korai ultrahang 6-9. terhességi héten .
- – Első genetikai ultrahang ajánlott a 12. betöltött terhességi héten, illetve a 11-14.hétig.
- – Második genetikai ultrahang: 18-20. hetesen.
- – Harmadik genetikai ultrahang: 28-32. héten
A trimeszteri ultrahang vizsgálatok mindegyike genetikai szűrővizsgálat, amely során képi, vizuális ellenőrzéssel, méréssel történik a fejlődési rendellenességek megállapítása. A három genetikai ultrahang közül az első talán a legfontosabb, mivel az embrió fejlődés ezen nagyon korai szakaszában is aránylag magas megbízhatósággal szűrhetővé válnak a genetikai rendellenességek, például Down-kór.
Koraterhességi ultrahang
Az elmaradt menszesz után 1-2 héttel, a várandósság kb 5.-6. hetében már látni lehet a terhességet, és annak méhen belüli elhelyezkedését. Ilyenkor már szépen látható a petezsák, a szikhólyag, és az embriócsomó is. Ajánlott megvárni a várandósság hatodik hetét, mert itt már jó eséllyel az embrió szívműködése is hallható lesz. A várandósság elején hüvelyi ultrahanggal történik a vizsgálat, amely ilyenkor pontosabb képet mutat.
Első genetikai ultrahang vizsgálat
Ezt a vizsgálatot a 11. héttől 13.hét utolsó napjáig lehet elvégezni. A vizsgálat célja a terhességi kor pontos meghatározása, kromoszóma rendellenességek, fejlődési rendellenességek kiszűrése. Az orvos megnézi a méhlepény elhelyezkedését is, ami később a szüléshez is fontos információval szolgálhat.
Az ultrahang vizsgálat során
Második genetikai ultrahang célja a magzat anatómai, szervi rendellenes képleteinek kizárása. Láthatóvá válik az agy- és arckoponya, a magzat gerincoszlopa, végtagok, mellkasi szervek: a szív és a tüdő, a hasi szervek: gyomor, máj, belek, vesék, húgyhólyag. Fontos a gyomor telítődésének megléte. Kiszűrhető a vesék megléte, esetleg hiánya, hasfal felépítése és záródása, méhlepény helyzete, érettsége, a keringő magzatvíz mennyisége, a méhnyak hossza, ami alapján megállapítható a koraszülés veszélyének fennállása.
A genetikai ultrahangot kiegészítő kombinált tesztek is kérhetőek vérből és magzatvízből a pontosabb diagnózis érdekében.
Harmadik genetikai ultrahang: a várandósság 30. hetében ajánlott. A magzat fejlődését ellenőrzik, valamint részletesen vizsgálják a szervek működését. Az agy és a köldökzsinór keringésének vizsgálata áll a központban. A magzatvíz mennyisége, a méhlepény érettsége és elhelyezkedése itt is kulcsfontosságú.
Az egyes szív-és vesefejlődési rendellenességek ebben az időszakban jobban kiszűrhetőek, illetve olyan genetikai betegségek, melyek a későbbi terhességi korban válnak láthatóvá ultrahangos vizsgálat során. Például: törpeség több formája is. 3D vagy 4D ultrahangos felvétel is készülhet ebben az időszakban.
Amennyiben további kérdése merült fel a várandós ultrahang vizsgálatokkal kapcsolatban vagy szeretne bejelentkezni időpontra kalocsai magánrendelőnkbe, akkor keressen minket telefonon: +36 30 449 7877 vagy +36 70 5905306, vagy foglaljon időpontot online. Sok szeretettel várjuk, beutaló nélkül is Kalocsa központjában a Multi Clinic szakrendelőben.
Olvasson tovább blogunkon és tudjon meg többet az egyes szűrővizsgálatok lefolyásáról, illetve arról, hogy miként érdemes felkészülni rájuk!